Poker

Poker Nedir ?

Poker, şans ve taktiğe dayalı bir kâğıt oyunudur. Poker oynamanın bir çok çeşitleri vardır; Genelde en çok bilineni ve oynananı Texas Holdem pokerdir ama bütün oyunlarda temel amaç en iyi 5 kağıtlık seriyi yapmaktır.

Pokerde iki husus vardır: Şans ve taktik geliştirip bunu bazen değiştirebilmektir. Birçok farklı poker türü olmasına rağmen en çok bilinen ve oynanan türü Texas Holdem dir ya da daha bilinen adı ile No Limit Holdem’dir. Hem oyunun her hangi bir anında yüksek risk alınması, kazanç ya da yüksek heyecan sunması hem de kolay öğrenilebilir bir oyun olması bu oyunu dünyanın en sevilen oyun türü olarak tanıtmıştır. Bugün dünya genelinde profesyonel turnuvalar, ev oyunları ve internet oyunları içinde en çok sevilen ve oynanan tür budur.

Poker Nasıl Oynanır

Temel amaç başta dağıtan oyuncunun elinde bulunan iki kapalı kart ile ortada bulunan herkese açık ve kullanabileceği beş kartı uygun şekilde kombine ederek mümkün olan en iyi beş kâğıtlık eli çıkartmasıdır. Elin sonunda elde bulunan oyuncuların ellerinin eşit olması hususunda yerde bulunan pot eşit olarak oynayanlara paylaştırılır. Poker temel olarak şansın önemli bir şey olduğu ve riskli olduğu bilinen bir oyun gibi görünse de şartları öğrenilip devamlı oynandığında dünyanın en zevkli ve hırs unsuru oyunlarından biridir.

Ayrıca iyi poker oyuncularının daima listelerde üst yerlerde olması temelde şans ve risk faktörünün çok önemli unsur olmadığını, tecrübe, rakibi okuma ve zekânın ön planda olduğunu göstermektedir. En az 2 kişi en çok 10 kişi ile oynanabilen poker 1 tane 52 kartlık iskambil destesi ile oynanır. Kart sıralaması ise A, K, Q, J,10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, A şeklindedir.

Pokerde Durumlar Ve Anlamları

Pokerde kağıtların üstünlük düzeyi sıralaması şu biçimdedir:

Royal Flosh

Elide kupa bacak ve kız var ve yerde de kupanın 8, 9 ve 10 kartları açıldı. Bu durumda kesinlikle oyuncu kazanır, başka birinde kupa as ya da papaz bile olsa bile. Çünkü hem renk, hem de sıra yapmış olursunuz. Çok ender görülen ellerden biridir. Hemen yanındaki örnekte sinek renk ve sırayı görüyorsunuz. Bu ellere sahipseniz elinizdeki bütün chipleri vurun çünkü kazanacaksınız

Of a Kind

Royal Flush’dan sonra en iyi oyun elidir. Elinizin hiç bir önemi yoktur. Önemli olan aynı olan 4 kağıdı tutturmuş olmaktır.

Full House

Eğer elinizde 2 ve 4 bir arada var ise. Yerde açılan 5 kağıt içinde de 4, 4 ve 2 açılır ise full house yapılmış olursunuz.

Flush

Aynı renkten bir beşli grup yapmak. Sık sık karşılaşılan durumulardan biridir. Bir kaç oyunda bir bu tür eller ile karşılaşmanız çok muhtemeldir.

Straight

Pokerde çok görülen ellerden birisidir. Farklı renkte olup aynı sırayı takip etmesidir. 10, J, Q, K, A şeklinde farklı renklerden bir sıralama var ise buna denir.

3 of a kind yani en iyi üçlü

Aynı değerde 3 kağıdı en iyi şekilde oluşturmaktır. Elinizde (9, 10) var ise, yerde açılan beş kart ise (2, 3, 6, 8, 10) şeklinde olursa siz 10 sayısı ile kazanacağınızı düşünürken, rakipte (2, 2), (3, 3), (8, 8) gibi kartlar var ise siz değil rakip kazanır. Çünkü 3 lü yapmış olurum.

Yüksek Kart

En çok karşılaşılan ellerden birisidir. Yerde bulunan kartlardan en yüksek olan kağıda sahip olan kişi kazanır.

Pokerde Daha Çok Nasıl Kazanılır

Pokerde iyi para kazanabilmek ya da oyunu kazanabilmek için sağlam olan ellere girmeli, risk almaktan mümkün mertebe kaçınılmalı. Ancak bu biçimde davrandığınızda da bu oyundan zevk alamama gibi bir durum söz konusu olabilir. Bu neden ile oyun içinde bazı tüyolardan bahsedilecek olursa. Hangi ellere girilir ya da hangilerine girilmez. Temelde bakarsanız her elin bir oyunu kazanma ihtimali vardır.

Fakat bazı ellerin ihtimali yüksek iken, bazılarının ise çok düşüktür. Bu anamda risk faktörü çoğu durumda değişmekle birlikte, yüksek kazançlar elde etmek için oyuna hakim olmak gerekir.