bakliyat

Soframızdan kaçırılan 3 milyar dolar…

Soframızdan kaçırılan 3 milyar dolar…

AKP döneminin başa gelişinden itibaren kuru fasulye, bezelye, nohut ve mercimeğin ithali için yaklaşık olarak 3 milyar dolar civarında para başı Kanada’nın çektiği ihracatı Rusya, Çin, Arjantin ve Kazakistan çiftçisine ödedi.

Enflasyonun asıl sorumlusu olarak anılan gıdanın koruma duvarları kaldırılıp ithalatın önü açıldı. Hükümet gümrük vergisini sıfırlayarak ithalatın iznini verdi ve yine kaybedenin Türk çiftçisini olmasına sebep oldu. Geçen günlerde kırmızı eti takiben, barbunya, kuru fasulye,börülce ve nohut ithalatının da gümrük vergisi sıfıra çekildi. Ukrayna bezelyesi, ABD kuru fasulyesi, Kanada mercimeği ve Kazakistan yeşil mercimeği tüketmeye başlayan Türkiye, alınan karar ile ithalatını katlamaya başlayacak. AKP’nin olduğu yıllarda kendi toprağımızda rahatça yetişen kuru fasulye, mercimek, nohut, bezelye ve barbunya gibi baklagiller için aşağı yukarı 3 milyar doları, başta Kanada olmak üzere, Rusya, Arjantin, Çin ve Kazakistan çiftçisine ödemiş bulundu.

450 Bin Ton İthalat

Türkiye İstatistik Kurumu’nun verisine itimaden, Ocak – Ekim 2017 dönemi içerisinde toplam olarak 450 bin ton kuru fasulya, yeşil mercimek, kırmızı mercimek, bezelye ve nohut ithal etmiş olduk. Yapılan bu ithalatlar için ise 312 milyon dolar ödeme yapmış olduk. En çok ithal edilen baklagil türeviyse kırmızı mercimek oldu. Kırmızı mercimeği nohut, yeşil mercimek, kuru fasulye son olarak bezelye takip ediyor. Avrupa’nın pek çok ülkesineyse nohut ihracatı yapmakta olan Türkiye, son 10 ay da 19 bin ton ihracat ile 29 milyon dolar gelir elde etmiş oldu. Buna karşılık olarak ise çoğunluğunu Meksika, Rusya ve Arjantin olmak üzere arasında Etiyopya, Kadana ve ABD’nin de bulunduğu ülkelereyse 64 bin ton ithalat ile 93.1 milyon dolar ödeme yapmış oldu. Gıda fiyatlarının önüne geçilemeyen artışı sebebiyle kişi başı baklagil tüketimimiz düşmeye başladı. 1980 senesinde kişi başı 1.8 kilogram yeşil mercimek tüketiliyordu, bu rakam 1990 senesinde 9.9 kilograma yükseldi. 2016 senesinde bu rakam 0.5 kilograma geriledi. 1980 senesinde nohut tüketimi 3.8 kilogram, 1990 senesinde 7.9 kilograma yükselirken, 2016 senesinde 5.4 kilograma düştü. Kırmızı mercimek 1990 senesinde 9.9 kilograma kadar çıkan kişi başı tüketimimiz ise, 2016 senesinde 5 kilograma düştü. Son örnek olarak kurufasulye ise 1990 senesinde 3.4 kilogramken 2016 senesinde 3 kilograma düştü.

bakliyat

MERCİMEĞİN İTHALATI FIRLADI


İthal bakliyat ürünlerinde kırmızı mercimek de son senelerde yerini buldu. 2013 yılından başlayarak kırmızı mercimeğin de ihtalatında patlama yaşandı. 2003 senesinden itibaren sadece kırmızı mercimek ithalatı için yaklaşık olarak 1 milyar 766 milyon dolarlık ödeme yapıldı. 2017 senesin de ocak ile ekim ayları arasında 217 bin ton kırmızı mercimek için 196.8 milyon dolar getiri sağlanarak kırmızı mercimek ihracatı yapıldı. Aynı zaman aralığında 290 bin ton kırmızı mercimek ithal edilerek 178.3 milyon dolar ödedik. En çok kırmızı mercimeği ithal ettiğimiz ülke olarak Kanada başı çekerken, Suriye, Kazakistan ve Rusya’dan da ihtal ettik. Bu sene Türkiye’nin yeşil mercimek ihracatının değeri 2 milyon dolara denk gelirken, ithalatının değeri 19 milyon dolar ödenerek 20 bin ton yeşil mercimek ülkemize giriş yaptı. AKP’nin olduğu yıllar içerisinde sadece ve sadece yeşil mercimeğin ithalatını gerçekleştirmek için tam 241.6 milyon dolar ödendi. İthalatın başını yine Kanada çekerken, Rusya, Kazakistan ve ABD’den de yeşil mercimek getirildi.

ABD’DEN FASULYE ALIYORUZ


2017 senesinin ilk 10 aylık sürecinde, dünyanın 4 bir yanına toplam olarak 3 bin 514 ton farklı çeşitlerde fasulye ihraç eden ve 4.7 milyon dolara yakın gelir elde eden Türkiye, aynı dönem içerisinde çoğunlukla ABD, Kanada ve Arjantin olmak üzere Myanmar, Güney Afrika, Çin ve Madagaskar’dan 24 bin 263 ton ithal ederek 29 milyon 333 bin dolar ödeme yapmış oldu. AKP’nin olduğu yıllar içerisinde sadece kuru fasulye ihthalatı için tam 82.8 milyon dolar para ödemiş oldu. 55 bin ton ithalat yapan Türkiye, 15 milyon dolar ödeyerek bezeyle aldı. Bu ödemeyi aralarında Macaristan, Hırvatistan, Rusya ve Ukrayna’nın da olduğu ülkelere yapıldı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir